DIVERZIFIKACE

09.12.2020

Znáte rčení, že není příliš dobré ukládat vejce pouze do jednoho košíku? Pokud byste ho upustili nebo by vám ho někdo ukradl, přišli byste tím úplně o všechna.

Stejné je to i s financemi.

Je rozhodně dobré myslet na diverzifikaci, tedy na rozložení peněz na více finančních "hromádek". Nesázet vše na jednu kartu, ale i za cenu o něco vyšší administrativy a více úkonů peníze ukládat do několika rozdílných typů aktiv.

Získáte tím několik výhod. Za ty hlavní se dají považovat tyto:

✔️Snižujete si tím riziko toho, že když se jedné z "hromádek" nebude dařit nebo se s ní něco stane, nemusí se to nutně dotknout těch ostatních. Jednotlivé sektory také různě reagují na konkrétní situace na trhu. Například letos na jaře jsme mohli vidět, že zatímco akciový trh výrazně poklesl, hodnota zlata rostla a trhu nemovitostí se změny výrazně nedotkly. Tím, že máte peníze rozložené do všech oblastí, můžete být i v případě výkyvů na trhu více v klidu, než když máte vše vsazeno jen na jedno místo.

✔️Každé místo, kde můžete mít uložené peníze, je vhodné využívat jinou dobu. Navíc, některé peníze chcete mít dostupnější, jiné zase k dispozici mít nepotřebujete.

✔️S předchozím bodem pak úzce souvisí i možné zhodnocení, které vám uložené peníze mohou přinést. Obecně platí, že čím rychleji peníze k dispozici máte, tím jsou zainvestované konzervativněji a tím nižší výnos vám mohou nést. A naopak.

✔️Další možností je diverzifikovat i v rámci jednotlivých "hromádek", ale to už je spíše vhodnější pro pokročilejší investory a pro ty, kdo o svých financích mají o něco větší než základní přehled.

Jak jste na tom s diverzifikací vy? Využíváte pro zhodnocení svých peněz více míst a navíc z různých finančních oblastí?


Ing. Gabriela Miholová, Ing. Philip Regueyra - ZFP BRNO