DOPLŇKOVÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ


07 Jan
07Jan

Doplňkové penzijní spoření (často nazýváno  "penzijko") se řadí mezi rezervu dlouhodobou, která by měla primárně sloužit k zabezpečení se na penzi. Její výše je velmi individuální. Záleží, jaké máme příjmy a výdaje, od kdy ji budeme chtít čerpat a v jaké výši.

Výběr naspořených peněz je možný v důchodovém věku. Pravdou je, že u starších typů (dříve penzijního připojištění, dnes transformovaného fondu) existuje možnost výběru části prostředků i v průběhu trvání, a u obou typů je možné využít mimořádný výběr v případě plné invalidity.

Díky penzijku můžeme každý měsíc získat státní příspěvek. Na úložku 300 Kč činí 90 Kč, maximum je pak 230 Kč při platbě 1 000 Kč. Nad rámec těchto vkladů je možné využít daňové odpočty, a to až z částky 24 000 Kč ročně.

Co se týče zhodnocení, záleží na tom, jestli využíváme starší nebo novější typ produktu. Fungují totiž odlišně a zhodnocení se rovněž liší.

Penzijní spoření je oblíbené i z pohledu zaměstnavatele. Může na ně pravidelnou částkou přispívat svým zaměstnancům, přičemž až do výše 50 000 Kč ročně je to pro něj daňově uznatelný náklad.


💰"Penzijko" v číslech: 

Začneme-li dětem spořit už od narození 300 Kč měsíčně, pak např. při zhodnocení 4% p.a. a za předpokladu aktuální výše státního příspěvku budou mít v 60 letech naspořeno 1 171 466 Kč. Z toho vlastní vklady činí pouhých 216 000 Kč, 64 800 Kč tvoří příspěvky od státu a 890 666 Kč je zhodnocení.

Začne-li si spořit 30 letý člověk 1 000 Kč měsíčně s tím, že mu navíc 500 Kč každý měsíc přispívá zaměstnavatel, pak má při stejných předpokladech ve svých 60 letech naspořeno 1 204 707 Kč.

❗️Všimněte si, co v čase udělá výrazně menší měsíční úložka 300 Kč, avšak s náskokem 30 let, oproti druhé zmiňované variantě. V čase je zkrátka síla.


❓Máte své penzijní spoření? V jaké verzi? Pokud využíváte transformovaný fond, mrkněte do svých výpisů, jestli už máte odspořeno 180 měsíců. Pokud ano, je možnost peníze částečně odčerpat. Jednou z možností, co s nimi dělat dál, je třeba jejich vložení  na program se zajímavějším zhodnocením. V některých případech může být navíc výhodné zvážit variantu převodu transformovaného fondu do nových podmínek.


ZFP BRNO

08Jan
Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.