OSTATNÍ ÚVĚRY

20.12.2020

Mezi další pravidelné a velmi časté finanční výdaje rodin patří spotřebitelské úvěry, kontokorenty, kreditní karty apod. Bohužel. Dalo by se říci, že jsou to takoví na první pohled ne příliš viditelní žrouti našich financí. Ve většině případů se totiž jedná o drahé typy úvěrů, na kterých člověk přeplatí hodně peněz navíc oproti tomu, kolik si jich půjčí.

Aby člověk předešel tomu, že je nucen si některý z takových úvěrů sjednat, můžeme na to uplatnit tato doporučení:

1. Buďme finančně zodpovědní.

2. Pravidelně každý měsíc si tvořme finanční rezervy. Až nastane situace, kdy se nám porouchá nějaký spotřebič a budeme muset kupovat nový, nebo až nastane doba dovolených či vánoční nákupní mánie, můžeme do nich sáhnout. A ne tuto situaci řešit tím, že klikneme na nabídku "výhodného" předschváleného úvěru v internetovém bankovnictví své banky.

3. Nepodléhejme nákupnímu tlaku. Pokud danou věc nutně nepotřebujeme, nekupujme ji. Peníze, které bychom za ni utratili, raději odložme stranou. Tím rozhodně neříkáme, abychom si nedělali radosti. To ne. Jen prostě všeho s mírou.

❓Využíváte některý z těchto úvěrových produktů? Pokud ano, jste si jisti tím, že ho máte za těch nejvýhodnějších možných podmínek? Mrkněte, jakou na něm máte sjednanou úrokovou sazbu. Pokud je to víc než 5% p.a., určitě se porozhlédněte po možnostech zlevnění.

Pokud máte těchto úvěrových závazků více, pak je na místě otázka konsolidace, tedy jejich sloučení pod jeden s nízkou úrokovou sazbou.

A ještě jeden tip pro vás máme. Pokud se celková částka těchto úvěrů pohybuje v řádu několika set tisíc korun a současně je k dispozici zástava nemovitosti, pak určitě stojí za zvážení využití neúčelové hypotéky za mnohdy ještě nižší sazbu, než v případě konsolidace.


Ing. Gabriela Miholová, Ing. Philip Regueyra - ZFP BRNO