STAVEBNÍ SPOŘENÍ

12.12.2020

Stavební spoření patří mezi velmi oblíbené konzervativní produkty. Zařadit je můžeme do rezervy střednědobé.

Výše této rezervy je doporučena ve výši devítinásobku měsíčních výdajů. Hodit se může v případě, pokud nejsme spokojeni ve stávajícím zaměstnání a chceme z něj odejít ještě před tím, než máme zajištěnou novou práci, nebo o práci přijdeme. V podnikání pak v případě, když dojde ke snížení příjmů či znemožnění pracovat. Stavební spoření je jedním z produktů, kde peníze pro tyto případy můžeme mít odložené, avšak je potřeba počítat s tím, že má určité parametry, které je dobré dodržet, jinak jeho využití může ztratit smysl.

Velká výhoda "stavebka" je ta, že na něm každoročně můžeme získat státní podporu a že peníze z něj můžeme použít na cokoli. Podpora je ve výši 10% z vloženého vkladu, max. 2 000 Kč za rok. Mezi nevýhody by se dalo zařadit to, že produkt musí běžet alespoň 6 let + 1 den, aby byla podpora vyplacena. Všechny úspory se nám zhodnocují dalším cca 1% p.a.

Z pohledu spoření je proto vhodné nechat peníze na stavebku jen oněch zmiňovaných 6 let a 1 den. Pokud spoříme pravidelně a odkládáme si na ně cca 1 700 Kč měsíčně (resp. 20 000 Kč ročně), pak máme za tuto dobu naspořeno cca 140 000 Kč (záleží na tom, zda se podaří využít možnosti otevřít stavební spoření zdarma, na výši ročních poplatků a na výši daně z výnosů). Nechávat tyto peníze dál na stavebním spoření nedává příliš velký smysl. Výhodnější je stavebko ukončit, naspořené peníze uložit jinam, současně ale stavební spoření uzavřít nové a pokračovat dál ve spoření na něm - jen zase "od nuly".

💯 Tip:

Využíváte stavební spoření? Mrkněte, jaké na něm máte zhodnocení. Podívejte se i na to, jak dlouho vám už smlouva běží a kolik na ní máte peněz. Pokud se vám odspořená doba blíží 6 rokům nebo už tuto hranici přesáhla, či vám na stavebku leží více než cca 140 000 Kč, určitě se zajímejte o to, jaké jsou další možnosti zhodnocení těchto peněz a zvažujte jejich přesun jinam.


Ing. Gabriela Miholová, Ing. Philip Regueyra - ZFP BRNO